eTwinning

Naša škola ove školske godine sudjeluje u nekoliko projekata u sklopu eTwinninga, jedne od aktivnosti Erasmus+ programa, kojoj je cilj međusobna suradnja nastavnika i učenika kroz različite oblike usavršavanja i rad na zajedničkim temama. 
Osnovna glazbena škola pri OŠ "Ivan Goran Kovačić" zajedno sa Osnovnom glazbenom školom Kontesa Dora iz Našica i Umjetničkom školom Beli Manastir, pokrenula je eTwinning projekt pod nazivom "Skladateljica mog zavičaja Dora Pejačević". Ovaj eTwinning projekt dio je kurikularnog projekta Glazbene škole iz Đakova pod nazivom "Međuškolska suradnja glazbenih škola Slavonije i Baranje" i godišnjeg međupredmetnog projekta OŠ "I. G. Kovačić" Boje, mirisi, okusi i zvukovi mog zavičaja.

U nastavku donosimo opis projekta:
O projektu...
Tijekom trajanja projekta učenici će istraživati glazbu svog zavičaja kroz život i djelo hrvatske pijanistice i skladateljice Dore Pejačević. Kroz prezentacije, radionice, video uratke, plakate, izrađivanje razglednica i izvođenje skladbi upoznat će i jedni drugima približiti ovu hrvatsku umjetnicu. Učenici klavira Glazbene škole pri OŠ I. G. Kovačića, Đakovo i učenici komorne glazbe Glazbene škole "Kontesa Dora", Našice uvježbat će nekoliko njenih skladbi koje će izvesti drugim učenicima u svojoj školi i snimiti. Zatim će te snimke poslati Umjetničkoj školi Beli Manastir gdje će se održati glazbena radionica na satu solfeggia s učenicima 5. razreda. Slušanjem glazbenih djela i analiziranjem notnoga teksta uočavat će se i prepoznavati glazbeni elementi poput melodije, harmonije, ritma, oblika, glazbenoga sloga i slično. Učenici će u sve tri škole poslušati ciklus klavirskih minijatura "Život cvijeća" op. 19. pa će izraditi i jedni drugima poslati razglednice, po jednu za svaki cvijet iz ciklusa. U svim projektnim školama učenici će se upoznati sa životopisom i djelima Dore Pejačević te osnovnim karakteristikama stilskoga razdoblja kojemu ova hrvatska skladateljica pripada. Učenici Glazbene škole "Kontesa Dora" iz Našica istražit će svoju knjižnicu i poslat će materijale o Dori Pejačević učenicima iz drugih projektnih škola. Koristeći dobivene materijale, učenici će izraditi plakat koji će zajedno sa razglednicama izložiti na školskom panou. Projekt će završiti posjetom Našicama, gdje će učenici posjetiti Dorin grob i Dorinu sobu u Zavičajnom muzeju, a zatim će svirati na zajedničkom koncertom učenika iz sve tri projektne škole u glazbenoj školi Kontesa Dora u Našicama. Posebnost ovog koncerta bit će ta što će učenici iz svake škole izvesti nekoliko skladbi Dore Pejačević. Na kraju će učenici zajednički izraditi video prezentaciju koristeći web alate dostupne na eTwinning platformi. 

Tekst: Maja Varga