eTwinning projekt: "Upoznajmo glazbu mađarskih i hrvatskih skladatelja 20. stoljeća"

Nakon uspješno provedenog eTwinning projekta o Dori Pejačević, Osnovna glazbena škola pri OŠ "Ivan Goran Kovačić" se uključila u međunarodni eTwinning projekt pod nazivom Upoznajmo glazbu mađarskih i hrvatskih skladatelja 20. stoljeća. Obzirom da je riječ o međunarodnom projektu, ideja vodilja je upoznavanje renomiranih glazbenika iz zemlje s kojom se provodi suradnja, stoga će učenici iz Hrvatske imati priliku izvoditi djela umjetnika poput Bartóka, Kodalya, Ligetija i Lehára, a učenici iz Mađarske Papandopula, Kabilja, Matza, Lhotke-Kalinskog i drugih. U projektu će sudjelovati sveukupno četiri škole: Agócsy László Alapfokú Művészeti Iskola, Pečuh iz Mađarske i tri iz Hrvatske: Umjetnička škola Beli Manastir, Osnovna glazbena škola pri OŠ "Ivan Goran Kovačić" u Đakovu i OŠ Šećerana.

Krajnji ciljevi projekta su razmjena znanja i stjecanje kompetencija kroz suradnju i korištenje  inovativnih metoda u poučavanju. Učenici će steći znanje o glazbi mađarskih i hrvatskih skladatelja 20. stoljeća putem analize glazbenih elemenata poput harmonije, ritma, melodije, oblika, glazbenoga sloga i sl. Uz navedeno, proučit će biografije, ali i okolnosti vremena u kojima su umjetnici živjeli i djelovali. Uz pomoć nastavnika uvježbat će glazbene komade koje će potom interpretirati na zajedničkom koncertu projektnih škola koji će se održati početkom travnja u Umjetničkoj školi Beli Manastir. Također, učenici će formirati pozitivne stavove prema glazbeno-estetskim vrijednostima te vrednovati kulturu i tradiciju s naglaskom na glazbu. Osim toga, razvijat će informatičke vještine korištenjem web alata za izradu obrazovnih sadržaja.

Međusobna suradnja četiriju škola u sklopu eTwinning projekta pridonijet će upoznavanju glazbe druge kulture i povezivanju učenika i nastavnika. Sudjelovanje u aktivnostima projekta potaknut će učeničku motivaciju za učenje i razvoj vještina. Nastavnici i učenici će sve materijale nastale tijekom projekta objavljivati na javnom Twinspaceu,  dostupnom na poveznici https://twinspace.etwinning.net/108684/home

Tekst: Maja Varga, prof.


eTwinning je zajednica odgojno-obrazovnih djelatnika iz predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola. Ova zajednica djeluje putem sigurne platforme kojoj mogu pristupiti djelatnici odgojno-obrazovnih ustanova čiju registraciju odobri Nacionalna služba za potporu eTwinningu.

Sudionici se mogu uključiti u niz aktivnosti: provedbu projekata s ostalim ustanovama; razmjenu stručnih sadržaja s kolegama i razvoj mrežâ stručnjaka; sudjelovanje u raznim oblicima profesionalnoga razvoja (online edukacije, stručna usavršavanja u obliku seminara, konferencija i sl.).

Na platformi www.etwinning.net registrirano je više od 670 000 odgojno-obrazovnih djelatnika iz više od 206 000 škola, te je u 39 eTwinning i eTwinning Plus zemalja članica programa provedeno više od 89 000 projekata.

eTwinning zajednica u Republici Hrvatskoj broji više od 10.000 odgojno-obrazovnih djelatnika i 79 odgojno-obrazovnih ustanova s oznakom eTwinning škole, kojima potporu u sudjelovanju u eTwinning aktivnostima pruža Nacionalna služba za potporu eTwinningu ustrojena pri Agenciji za mobilnost i programe Europske unije.

eTwinning se financira u okviru programa Erasmus+.